Zůstat krásná i po opalování!

8.6.2019

Ze všech dostupných časopisů na nás doslova útočí rady, jak se chránit proti slunečnímu záření. Nevystavujte se přímému slunci! Pečlivě si vybírejte solária! Chraňte se před poledním slunečním zářením! Ale dejte si ruku na srdce – dodržujete tyto dobře míněné rady? Máte pocit, že běloskvoucí pleť je krásná a moderní? Možná tak v minulém století, kdy si pleť dámy chránily slunečníky. Dnes tomu tak – možná bohužel – není. Máme pocit, že teprve do bronzova opálená pokožka je krásná a svůdná. Možná na první pohled ano, jenže …
mazání krémem
Skutečně bychom si měly vzít výše míněné rady více k srdci. V dnešní době máme dostatek informací, proč je sluneční záření škodlivé, a dokonce může způsobovat i rakovinu.  Proto – ženy, buďte moderní, a chraňte se před sluníčkem! Nezbytná je ochrana opalovacími krémy s vysokým ochranným faktorem. Používejte sluneční brýle, ani klobouk proti slunci není nadstandard!
Pamatujte na to, že blížící se horké letní dny s sebou nesou riziko spálení pokožky a celkového přehřátí organizmu.
Nehledě na to, že pokud užíváte léky, ve spojení se slunečním zářením tato kombinace může způsobit nežádoucí alergickou reakci. Dnes je všeobecně známé, že užívání antibiotik nepatří na sluníčko. Stejně tak mohou sluneční paprsky ve spojení s některými bylinkami jako např. třezalka tečkovaná, měsíček, andělika, vyvolat alergickou reakci a tím způsobit i puchýře, spáleniny, vyrážku a bohužel v některých případech i trvalou změnu barvy kůže. A to přece nechcete.
třezalka tečkovaná
Co se týče třezalky, považuji za důležité zmínit, že je sice oblíbenou bylinkou, která má relaxační účinky, a dokonce působí antidepresivně, ale v nadcházejícím letním období je žádoucí se jí vyhýbat. Je prokázáno, že třezalka zvyšuje citlivost kůže na sluneční paprsky. Jedná se o tzv. foto dermatitis, což se projeví nateklými rudými fleky po delším pobytu na slunci. Tato nenápadná žlutá rostlinka navíc dokáže i měnit působnost léků, např. dokáže změnit působení antikoncepce, mění účinky některých léčiv, především léků na snížení cholesterolu a léků na játra. Proto s třezalkou opatrně.